Резултати Општинског такмичења у изражајном читању

Општинско такмичење у изражајном читању за више разреде основне школе (V-VIII разред) одржано је 21. маја 2024. године у Народној библиотеци “Свети Сава”. На такмичењу је учествовало 30 ученика (8 петог + 7 шестог + 8 седмог + 7 осмог разреда) из 9 основних школа са по једним кандидатом из сваког узраста. Комисија у саставу професора српског језика и књижевности – Биљана Милановић и Милена Вујановић Павловић и Владимира Тимотијевића, дипломираног библиотекара, саслушала је све кандидате и изабрала по једног ученика који је био најбољи у свом узрасту.

V разред

1. ЉУБИША СТЕВАНОВИЋ, ОШ „Светолик Ранковић”, Аранђеловац

2. САРА ИБРУЉ, ОШ „Илија Гарашанин”, Аранђеловац

3. ДУЊА МИЈАИЛОВИЋ, ОШ „Милош Обреновић”, Аранђеловац

VI разред

1. ХЕЛЕНА РАДИВОЈЕВИЋ, ОШ „Илија Гарашанин”, Аранђеловац

2. ЈЕЛЕНА МИЛОВАНОВИЋ, ОШ „Светолик Ранковић”, Аранђеловац

3. КАТАРИНА АНЂЕЛКОВИЋ, ОШ „Први српски устанак”, Орашац

VII разред

1. ИРИНА ТЕОДОСИЋ, ОШ „Милан Илић Чича”, Аранђеловац

2. ЈАНА СТАНКОВИЋ, ОШ „Свети Сава”, Аранђеловац

3. НИКОЛИНА АТАНАСКОВИЋ, ОШ „Илија Гарашанин”, Аранђеловац

VIII разред

1. ХЕЛЕНА ПАВЛОВИЋ, ОШ „Душан Радоњић”, Бања

2. ХЕЛЕНА НУЈИЋ, ОШ „Илија Гарашанин”, Аранђеловац

3. НИКОЛИНА МАРКОВИЋ, ОШ „Веља Герасимовић”, Венчани

3. ЛЕНКА ПУРИЋ, „Милан Илић Чича”, Аранђеловац

Првопласирани ученици награђени су књигом и захвалницом, а остали захвалницом.

На овогодишњем Општинском такмичењу у изражајном читању, током два дана, учествовао је 61 ученик из 9 основних школа.

Подсећамо и на резултате првог дана такмичења које је одржано 20. маја 2024. године.

Општинско такмичење у изражајном читању за ниже разреде основне школе (I –IV разред) одржано је у понедељак, 20. маја 2024. године у Народној библиотеци “Свети Сава”. На такмичењу је учествовао 31 ученик ( седам првог, осам другог, осам трећег и осам четвртог) из осам основних школа са по једним кандидатом из сваког узраста. Комисија у саставу професора српског језика и књижевности – Марије Младеновић, Небојше Јовановића, Сабрине Радојичић и Владимира Тимотијевића, дипл. библиотекара, саслушала је све кандидате и изабрала по једног ученика који је био најбољи у свом узрасту.

I разред

1. ЛУКА СВОРЦАН, ОШ „Светолик Ранковић“, Аранђеловац

2. АЛЕКСА ИВАНОВИЋ, ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац

3. СОФИЈА ТОМАШЕВИЋ, ОШ „Милош Обреновић“, Аранђеловац

II разред

1. ПЕТАР ЂЕДОВИЋ, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац

2. ЈАНА ЈОРДАНОВ, ОШ „Душан Радоњић“, Бања

2. КАЛИНА ЗEЧЕВИЋ, ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац

3. ПЕТРА БЕГОВИЋ, ОШ „Веља Герасимовић“, Венчани

III разред

1. НАТАЛИЈА РАВИЋ, ОШ „Милош Обреновић“, Аранђеловац

2. ДУЊА РАНКОВИЋ, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац

3. НИКОЛИНА РАТКОВИЋ, ОШ „Светолик Ранковић“, Аранђеловац

3. ИВОНА ВЕЛИЧАНИН, ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац

IV разред

1. ПЕТРА ЈОВАНОВИЋ, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац

2. ИНЕС МЛАДЕНОВИЋ, ОШ „Светолик Ранковић“, Аранђеловац

2. НАЂА КРГА, ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац

3. ЂУРЂА ПЕРИЋ, ОШ „Илија Гарашанин“, Аранђеловац

Честитамо свим учесницима, јер су најбољи!

Видимо се следеће године!

ОПШТИНСКО ТАКМИЧЕЊЕ У ИЗРАЖАЈНОМ ЧИТАЊУ

У жељи да код младих негује и развија смисао за леп, јасан, разумљив и изражајан говор Народна библиотека “Свети Сава” организује Општинско такмичење у изражајном читању за ученике основних школа

            Пропозиције су следеће:

–  Такмиче се ученици од првог до осмог разреда, свако у свом узрасту;

–  За сваки узраст извршен је избор текста који вам достављамо у прилогу овог дописа;

–  Такмичари ће на нивоу једног узраста говорити (читати) исти текст;

–  Свака школа треба да припреми по једног такмичара за први, за други, за трећи и за четврти разред (за млађи узраст), и такође по једног такмичара за пети, шести, седми и осми разред (за старији узраст);

– Комисија коју чине три члана изабраће по једног ученика (I место) који у свом узрасту буде најбоље, најисправније, најизражајније прочитао дати текст, а Библиотека их награђује књигама.

Tакмичење ће бити одржано у читаоници Народне библиотеке «Свети Сава»:

ЗА МЛАЂИ УЗРАСТ:

– у понедељак, 20. маја 2024. године са почетком у 10 часова за ученике првог и другог разреда, а у 12 часова за ученике трећег и четвртог разреда.

ЗА СТАРИЈИ УЗРАСТ:

у уторак, 21. маја 2024. године са почетком у 10 часова за ученике петог и шестог разреда, а у 12 часова за ученике седмог и осмог разреда.

Молимо вас да узмете учешће на овом такмичењу.

Захваљујемо на сарадњи.*Текстови се налазе и на сајту www.nbssa.rs у секцији Такмичења

РЕЗУЛТАТИ ОПШТИНСКОГ ТАКМИЧЕЊА У РЕЦИТОВАЊУ ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ 2024

Дана, 20. марта 2024. године у организацији Народне библиотеке „Свети Сава“, одржано је Општинско такмичење у рецитовању за ученике средњих школа.

            Учествовало је 8 ученика  из две средње школе. 

Награђени на овом такмичењу су:

1. место: Милица Иванов, II/1, Гимназија „Милош Савковић“

2. место: Стефан Маринковић, IV/2, Техничка школа „Милета Николић“

2. место: Маријо Јовановић, IV/2, Техничка школа „Милета Николић“

3. место: Наталија Станишић, IV/2, Гимназија „Милош Савковић“

3. место: Теодора Филиповић, II/5, Техничка школа „Милета Николић“

            Такмичаре је оцењивао жири у саставу два драмска уметника – Александар Дунић и Миодраг Фишековић, као и професора српског језика и књижевности – Биљане Кнежевић Проковић.

Рецитатори који су освојили прво, друго и треће место су награђени захвалницом и књигом и пласирали су се на Регионално такмичење које ће бити одржано у Рачи у првој половини априла. Остали такмичари добили су захвалницу за учешће.

Одлазак на Окружно такмичење, организује Народна библиотека „Свети Сава“ о чему ћемо вас благовремено обавестити.На овогодишњем Општинском такмичењу рецитатора учествовало је 29 ученика – 11 у категорији млађег узраста, 10 у средњем и 8 старијег узраста.

РЕЗУЛТАТИ ОПШТИНСКОГ ТАКМИЧЕЊА У РЕЦИТОВАЊУ ЗА ОСНОВЦЕ 2024

Дана, 19. марта 2024. године у организацији Народне библиотке „Свети Сава“, одржано је Општинско такмичење у рецитовању за ученике основних школа.

            Учествовао је 21 ученик (11 из млађег узраста и 10 из средњег узраста)  из свих 11 основних школа.

            Награђени на овом такмичењу су:

за млађи узраст (од I до IV разреда)

1. Петра Јовановић, IV/2, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац

2. Николина Ратковић, III/2, ОШ „Светолик Ранковић“, Аранђеловац

2. Софија Обрадовић, III/2, ОШ „Илија Гарашанин“, Аранђеловац

3. Ђурђа Ђуран, IV/2, ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац

3. Емилија Грујић, III/1, ОШ „Славко Поповић“, Даросава

за средњи узраст (од V до VIII разреда)

1. Вања Анић, VII/1, ОШ „Први српски устанак“, Орашац

2. Хелена Павловић, VIII/1, ОШ „Душан Радоњић“, Бања

2. Николина Атанасковић, VII/1, ОШ „Илија Гарашанин”, Аранђеловац

3. Борис Ћаласан, VIII/1, ОШ „Светолик Ранковић“, Аранђеловац

            Такмичаре је оцењивао жири у саставу професора српског језика и књижевности – Драгана Јовановић и Сабрина Радојичић, као и Сања Ђаковић, професор енглеског језика и селектор ученика за такмичење „Стиховизија“ у Смедереву.Најбољи су награђени захвалницом и књигом и сви су се пласирали на Регионално такмичење које ће бити одржано у Рачи, а за датум ћемо вас благовремено обавестити. Захвалницу за учешће добили су сви такмичари.

Општинско такмичење у рецитовању за средњошколце је сутра, 20. марта 2024. године у 10 часова.

Општинско такмичење у рецитовању 19. и 20. марта 2024. године

Народна библиотека “Свети Сава” у Аранђеловцу организује општинско такмичење у рецитовању.

          На општинској смотри рецитатора учествују:

          – рецитатори млађег узраста        – од I до IV разреда

          – рецитатори средњег узраста      – од V до VIII разреда

          – рецитатори старијег узраста      – ученици средње школе

Критеријуми по којима комисија прати и вреднује рецитаторе садрже следеће елементе:

  • избор песме примерен узрасту и полу рецитатора,
  • акцентуацију и дикцију,
  • мисаоно-емотивни доживљај садржаја песме,
  • природност, изражајност и сугестивност рецитовања.

Рецитатори сва три узраста говоре само по једну песму, по свом избору, и то увек исту песму на свим смотрама за које се пласирају.

Песма се говори напамет и њена интерпретација за млађи и средњи узраст може трајати највише до три минута, а за старији до четири минута.

 Основне школе треба за такмичење да припреме по једног ученика за сваки узраст.

Такмичење за ученике основних школа биће одржано у Народној библиотеци “Свети Сава” у УТОРАК, 19. МАРТА 2024. године, и то – у 10 часова за ученике од I до IV разреда, а за ученике од V до VIII разреда истог дана са почетком у 12 часова .

Такмичење за ученике средњих школа биће одржано у Народној библиотеци “Свети Сава” у СРЕДУ, 20. МАРТА 2024. године у 10 часова.

Молимо Вас да се придржавате наведених критеријума.

     

Резултати Сретењског ликовног конкурса за основце

Поводом прославе Сретења када се обележава 220 година од
подизања Првог српског устанка и Дана истоимене школе, орашачка
школа у сарадњи са Народном библиотеком „Свети Сава“ организовала је ликовни конкурс: „Карађорђе и устаници“
за основце нижих разреда (од 1. до 4. разреда).
На конкурсу је учествовало 195 ученика из 22 школе, 21 из
Србије и Српске школе у Грчкој.

Поред школа са подручја аранђеловачке Општине као шо су
школе у Мариновцу, Брезовцу, Венчанима, Тулежима, Даросави,
Буковику, Копљарима, Раниловићу, Јеловику и све градске школе,
учешће су узели и ђаци из Ђуринаца (Сопот), Доње Шаторње, две
кшколе у Крагујевцу, Црљена (Лазаревац) и Рипња. Већ поменута
Српска школа у Грчкој на даљину послала је 14 радова са Халкидикија, Тасоса, Пелопонеза, Кефалоније, Родоса, Ксантија и Килкиса.
Радове је оцењивао стручни жири у саставу Ана Ђорђевић,
академски сликар и председник жирија, Милена Грујић, сликар и
иконописац и представника Народне библиотеке „Свети Сава“ у Аранђеловцу.
Ана Ђорђевић, председник жирија, оценила је радове следећим
речима: „Стварање истински креативних дела је нека врста устанка у
мору неаутентичности и осредњости. Зато смо срећни да је Сретењски ликовни конкурс за ниже разреде основних школа, у организацији Градске библиотеке у Аранђеловцу и Основне школе „Први српски устанак“ у Орашцу, кроз разнолике визије Карађорђа и устаника иницирао многе креативне радове ученика из Аранђеловца, других градова Србије, као и из српских школа у Грчкој. Тиме се разбуктао један мали устанак стваралаштва. Стручни жири је био фасциниран одзивом учесника јер је на конкурсу учествовало укупно 195 радова. Имали смо задовољство да изаберемо дела у различитим техникама, да будемо сведоци плодова најразличитијих талената, за цртачку вештину, способност да се уочи детаљ, експресивност у портрету, постизање илузије простора и тако даље.
На овом конкурсу смо, међутим, били и сведоци једне не тако
добре епидемије: било је много деце којима је неко очигледно много
помогао или у потпуности уместо њих урадио рад. Жири се потрудио
да отклони сумње у разговору са учитељицама и родитељима, те су
дисквалификовани они радови који нису самостално урађени.
Сматрамо да је, складу са педагошким и хуманим принципима,
за децу изузетно штетно ако се ствари раде уместо њих, јер то чини да не могу изградити самопоуздање нити здрав однос према животним пројектима. Честитамо свим малим устаницима који су својим срцем, четкицом и трудом распламсали овогодишњи устанак креативности!“

Радови су оцењивани према узрасту, у четири категорије.

У КАТЕГОРИЈИ ПРВОГ РАЗРЕДА НАГРАЂЕНИ СУ:
Прво место: Арсеније Дражић, 1/, ОШ „Свети Сава “, Велики Црљени
Друго место: Хелена Млађеновић, 1/3, ОШ „Милан Илић Чича“,
учитељица: Лидија Ћирић
Треће место: Лазар Пузовић, 1/2, ОШ „Милан Илић Чича“, учитељица: Јелена Антонијевић

У КАТЕГОРИЈИ ПРВОГ РАЗРЕДА ПОХВАЉЕНИ СУ РАДОВИ:

  • Кристина Петровић, 1/2, ОШ „Милан Илић Чича“, учитељица: Јелена Антонијевић
  • Уна Перовић, 1/2, ОШ „Милан Илић Чича“, учитељица: Јелена Антонијевић
  • Андреа Глишић, 1/3, ОШ „Илија Гарашанин“, Јеловик, учитељица: Катарина Петронијевић


У КАТЕГОРИЈИ ДРУГОГ РАЗРЕДА НАГРАЂЕНИ СУ:
Прво место: Нађа Марковић, 2. разред, ОШ „Живко Томић“, Доња Шаторња, учитељица: Славица Петровић
Друго место: Маша Радовановић, 2/3, ОШ „Светолик Ранковић“, Ар.
Треће место: Доротеа Цому, 2. разред, 9 година, Тасос, (наставник
Љубица Покрајац)

У КАТЕГОРИЈИ ДРУГОГ РАЗРЕДА ПОХВАЉЕНИ СУ РАДОВИ:

  • Ирина Радовић, 2/3, ОШ „Милан Илић Чича“, Ар.
  • Урош Јаковљевић, 2/5, учитељица: Наташа Лекић, ОШ „Милан
    Илић Чича“, Ар.
  • Марта Станојловић, 2. разред, ОШ „Душан Радоњић“ , Бања, ИО Мариновац, учитељица Јелица Швабић, рад: акрилна боја на фолији, је уједно и поклон ОШ „Први српски устанак“, Орашац
  • У КАТЕГОРИЈИ ТРЕЋЕГ РАЗРЕДА НАГРАЂЕНИ СУ:
    Прво место: Ђурђина Деспотовић, 3/1, ОШ „Светолик Ранковић“, Ар.
    Прво место: Лена Војиновић, 3/2, ОШ „Светолик Ранковић“, Ар.
    Друго место: Огњен Милојевић, 3. разред, ОШ „Први српски устанак“, Орашац
    Треће место: Павле Милићевић, 3. разред, ОШ „Душан Радоњић“, Брезовац

У КАТЕГОРИЈИ ТРЕЋЕГ РАЗРЕДА ПОХВАЉЕНИ СУ РАДОВИ:

  • Андреј Јовичић, 3/2, ОШ „Милан Илић Чича“, Ар.
  • Николија Максимовић, 3/2, ОШ „Веља Герасимовић“, Тулежи
  • Анастасија Бошковић, 3/1, ОШ „Светолик Рановић“, Ар.
  • Зајко Мујезиновић, 3/1, ОШ „Илија Гарашанин“, Аранђеловац
  • У КАТЕГОРИЈИ ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА НАГРАЂЕНИ СУ:
    Прво место: Драгана Симијоновић, 4/2, ОШ „Свети Сава“, Ар.
    Друго место: Вук Војиновић, 4/4, ОШ „Милан Илић Чича“, Ар.
    Друго место: Мина Перовић, 4/2, ОШ „Илија Гарашанин“, Ар.
    Треће место: Растко Теодосић, 4/1, ОШ „Милан Илић Чича“, Ар.

У КАТЕГОРИЈИ ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА ПОХВАЉЕНИ СУ РАДОВИ:

  • Елена Грујић, 4. разред, ОШ „Славко Поповић“, Даросава
  • Вељко Лазаревић, 4. разред, ОШ „Први српски устанак“, Орашац
  • Мијат Перишић, 4. разред, ОШ „Први српски устанак“, Орашац

Сви радови који су стигли на конкурс део су изложбе у холу
Основне школе „Први српски устанак“ у Орашцу која се организује подом Сретења и Дана школе. Награде и похвале биће уручене после празника о чему ће вас благовремено обавестити из Основне школе „Први српски устанак“ у Орашцу.

Резултати литерарног конкурса „Месец књиге 2023“

          На литерарном конкурсу за ученике основних и средњих школа који је Народна библиотека „Свети Сава” у Аранђеловцу расписала у прошле године поводом Месеца књиге 2023, учествовало је 47 ученика из 18 основних и средњих школа из целе Србије (аранђеловачких 7 основних и једна средња).

`        Поред Аранђеловчана, учесници конкурса су били и ђаци из 9 школа из Србије – Уба, Прилужја на Косову, Београда, Ниша, Бајине Баште, Перућца, Коцељеве и Куле.

У млађем узрасту било је 12 учесника, средњем 25 и старијем узрасту 10 ученика. Ученичке радове је оцењивао жири у саставу професора српског језика и књижевности – Биљана Проковић и др Иван Златковић, као и представника Народне библиотеке „Свети Сава“.

За ученике нижих разреда (1 – 4) основних школа тема је била:

Библиотека на крилима маште

Прво место: Вук Лазић, 3/1, ОШ „Милош Обреновић“, (учитељица Јасмина Терзић Симић)

Друго место: Аника Ђекић, 2/3, ОШ „Вељко Дугошевић“, Београд

Треће место: Дуња Степановић, 2/2, (ментор Дијана Игњатијевић), ОШ „Милан Илић Чича“

ПОХВАЛЕ:

**Давид Митровић, 2/1, ОШ „Вук Караџић“, Прилужје, Косово,(ментор: Зорица Минић)

**Наталија Ломић, 3/1, ОШ „Милош Обреновић“, (учитељица Јасмина Терзић Симић)

За ученике виших разреда (5 – 8) основне школе тема је била:

Библиотека није само реч

Прво место: Ирина Теодосић, 7/5, ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац, (наставник Љиља Ђорђевић),

Друго место: Павле Танасијевић, 7/3, ОШ „Свети Сава“, Бајина Башта, Перућац

Треће место: Хелена Павловић, 5. разред, ОШ „Славко Поповић“,  Даросава

ПОХВАЛЕ:

**Сара Селинић, 6/3, ОШ „Свети Сава“, Бајина Башта

**Ана Тацковић, 8. разред, ОШ „Вук Караџић“, Стојник, (ментор Сузана Марковић)

**Катарина Анђелковић, 6. разред, ОШ „Први српски устанак“ Орашац

**Ревијални текст– Теодора Михајловић, 5/3 и Елена Пантић, 5/4, (ментор Наташа Милошевић), ОШ „Милан Илић Чича“, Аранђеловац

За ученике средњих школа тема је била:

Библиотека је метафора вечног знања

Прво место: Василије Лазаревић, 2. разред, Гимназија „Милош Савковић“, Аранађеловац

Друго место: Василије Пантелић, 4/10, Трећа београдска гимназија, (професор Јелена Кручичанин),

Треће место: Петра Арсић, 3/1, Уметничка школа Ниш, (ментор: Марија Глиџић

ПОХВАЛЕ:

** Теодора Станојевић, 1/2- ментор: Марија Младеновић, Гимназија „Милош Савковић“ , Аранађеловац

**Сара Ачански, 2 разред, Економско-трговинска школа, Кула (Драгана Богојевац)

Додела награда је у уторак, 20. фебруара 2024. године у 12 часова, на Свечаној академији поводом Дана Народне библиотеке „Свети Сава“.

Овом приликом биће уручене и награде и захвалнице најактивнијим читаоцима током 2023. године и сарадницима.

Резултати Светосавског конкурса

          У оквиру „Светосавске недеље” и у години обележавања 220 година од подизања Првог српског устанка и чувања успомене на догађај, јунаке и мотив покретања на ослобођење од турског зулума, Основна школа „Свети Сава“ и Народна библиотека „Свети Сава” у Аранђеловцу расписали су литерарни и ликовни конкурс за ученике основних и средњих школа.

Тема за ученике млађих разреда (1 – 4) била је «Свети Сава – светло које за нас вечно сја»,  за ученике старијих разреда (5 — 8) «Свака српска слобода почињала је Савиним именом».

          Награђена су по три најбоља рада у свакој категорији, а уручење награда је у понедељак, 22. јануара 2024. године у Дворани „Парк“ у Аранђеловцу после ђачке изложбе (18,30) и трибине у 19 часова. Пригодне награде (књиге и прибор за писање и сликање) обезбедила је Основна школа „Свети Сава.

Резултати литерарног конкурса

Учествовало 16 ученика (6 млађег и 10 старијег узраста) из 10 основних школа, а поред пет са подручја аранђеловачке Општине, учешће су узели и ђаци из Уба, Ниша, Угриноваца и Прилужја на Косову.

Млађи узраст

Прво место: Јован Антић, 4/4, ОШ „Душан Радовић“, Ниш

Друго место: Давид Митровић, 2/1, ОШ „Вук Караџић“, Прилужје, Косово (ментор: Зорица Минић

Треће место: Марија Јокић, 4/3, ОШ „Станко Марић“, Угриновци (Бг)

Старији узраст

Прво место: Ирина Теодосић, 7/5,  ОШ „Милан Илић Чича“ (наставник Љиља Ђорђевић), Аранђеловац

Друго место: Бошко Јаковљевић, 8. разред, ОШ „Милош Обреновић“,Аранђеловац

Треће место: Софија Рафаиловић, 5. разред, ОШ „Милош Обреновић“,Аранђеловац

Похвале су добили:

1. Анка Пророковић, 5/3, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац, (наставник: Јасминка Ђаловић)

2. Јована Глиџић, 8/3, ОШ „Стефан Немања“, Ниш (ментор: Тања Цекић)

Специјална награда:

Заједничка песма одељења 2/2 Основне школе „Свети Сава“, Аранђеловац

Образложење комисије

Тема: Свети Сава – светло које за нас вечно сја  (1-4)

Сва три награђена рада су одговорила на тему. Рад Јована Антића је стилски и значењски најуједначенији и зато је награђен првим местом.

Тема: Свака српска слобода почињала је Савиним именом (5-8)

Ирина Теодосић  је својим текстом остварила целовит поетичан исказ, стилски освешћен,  наглашен песнички говор у прозној форми. Рад открива познавање српске историје и свест о значају свега што чини нашу колективну прошлост, а важно је за разумевање дате теме и обликовање аутентичног књижевног израза.

Текст Бошка Јаковљевића показује разумевање теме, њено зрело и уметнички слободно промишљање.

Рад Софије Рафаиловић је значајан јер је прави пример дечјег разумевања теме, спој маште и читалачког искуства.

Комисија похваљује и радове ученица Анке Пророковић и Јоване Глиџић.

Посебну похвалу заслужује песма одељења 2/2 Основне школе „Свети Сава“ јер су њени аутори заједно, у духу светосавља, били укључени у креативни чин писања.

Чланови комисије:

Јулијана Златковић, професор српског језика и књижевности,

Јелена Додић, професор српског језика и књижевности

и представници  НБ „Свети Сава“

Резултати ликовног конкурса

На конкурсу је учествовало 32 ученика.

У категорији од 1-4 разреда, учешће је узело 14 ђака из 5 школa, а у категорији од 5-8 разреда стигло је 18 радова из 6 школа. Поред 8 школа са подручја аранђеловачке Општине, учешће су узели и ђаци из Српске школе у Грчкој и школе из Лесковца, место Орашац.

Млађи узраст (1-4)

Прво место: Ђурђина Деспотовић, 3/1, ОШ „Светолик Ранковић“, Аранђеловац

Друго место: Елени-Василики Лигопулу, 7 година, Пелопенез, Српска школа у Грчкој (наставник Љубица Покрајац),

Треће место: Миона Бановић, 1/3, ОШ „Свети Сава“ – Буковик, Аранђеловац

ПОХВАЛЕ су добили:

1. Стефан Коларевић, 4/3,ОШ „Душан Радоњић“, Брезовац, Аранђеловац

2.Доротеа Цому, 9 година, Тасос, Српска школа у Грчкој (наставник Љубица Покрајац)

3.Елени Папакоста, 8 година, Халкидики, Српска школа у Грчкој (наставник Љубица Покрајац)

Специјална награда:

1.Заједнички рад првог и другог разреда у продуженом боравку (највише се потрудиле Елена Швабић, Миона Бановић и Валентина Пековић), ОШ „Свети Сава“ – Буковик, Аранђеловац

2. Ученици 2/2 групни рад, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац

Старији узраст (5-8)

Прво место: Хелена Цакић, 5/1, ОШ „Јосиф Панчић“, Орашац, Манојловце, Лесковац, (ментор Дарко Николић)

Друго место: Александра Прокић, 6. разред, ОШ „Славко Поповић“, Даросава, Аранђеловац, (наставница Дејана Живановић)

Треће место: Милена Костадиновић, 8. разред, ОШ Веља Герасимовић“, Венчани, Аранђеловац, (наставница Дејана Живановић),

Специјална награда:

1. Анђела Глишић, 5/2, ОШ „Свети Сава“, Аранђеловац

2. Марија Радоњић, 7/5, ОШ „Илија Гарашанин“, Аранђеловац, (наставник Дејана Живановић)

Образложење комисије

Ана Ђорђевић, академски сликар, образложила је овогодишње радове:

„Будућност човечанства се огледа у очима деце: те очи сагледавају најсветлије и најсветије вредности које су кроз векове као луча пренете све до њих, а њихове визије уз помоћ те светлости отварају врата будућности….

   На овогодишњем Светосавском ликовном конкурсу у организацији Градске библиотеке Свети Сава у Аранђеловцу су учествовали ђаци аранђеловачких школа, школа из других градова Србије, али и, по први пут,  мали ствараоци из Грчке. Ова чињеница је дала посебан тон разноврсности, али и саборности овогодишњем конкурсу.

   Критеријуми које је стручни жири узимао у обзир при одабиру најбољих радова су везани за снагу идејних решења, сликарску и цртачку вештину, експресивност, иновативност….

Овога пута смо имали и два одлична рада ( мозаик и комбинована техника) група аутора, те су им додељене специјалне награде, имајући у виду да су за прве три награде морали бити испоштовани услови конкурса који подразумевају и то да аутори радова буду појединци.

  Честитамо свој деци која су и ове године својим креативним делима утврдила путеве Светосавља и обасјала путеве ка будућности!“

Комисија:

Ана Ђорђевић, академски сликар

Миодраг Зубац, сликар и иконописац

и представници  НБ „Свети Сава“

Захваљујемо свим учесницима и честитамо награђенима.

За  НБ „Свети Сава“                                                             За ОШ „Свети Сава“

с. р.____________________                                                 с. р.___________________     

   Катарина Маринковић                                            Милица Јовановић

Литерарни конкурс за основце и средњошколце

У оквиру акције “Месец књиге 2023” Народна библиотека “Свети Сава” у Аранђеловцу расписује литерарни конкурс за ученике основних и средњих школа.

За ученике нижих разреда (1 – 4) основних школа тема је:

Библиотека на крилима маште

За више разреде (5 – 8) основне школе тема је:

Библиотека није само реч

За ученике средњих школа тема је:

Библиотека је метафора вечног знања

          Свака школа треба да пошаље по три најбоља рада Народној библиотеци НАЈКАСНИЈЕ до 19. јануара 2024. године.

Радови треба да буду ОДШТАМПАНИ у три примерка!

          Биће награђена по три најбоља рада. Награде су следеће: за освојено прво место награда је 4.000,00 динара и књига, за друго место 3.000,00 динара и књига, а за треће место 2.000,00 динара и књига. Уручење награда је на Дан библиотеке, у понедељак, 19. фебруара 2024. године.  

Резултати Општинског такмичења у изражајном читању за ученике средњег узраста

Општинско такмичење у изражајном читању за више разреде основне школе (V-VIII разред)  одржано је 10. маја 2023. године у Народној библиотеци “Свети Сава”.

 На такмичењу је учествовало 30 ученика (8 петог + 7 шестог +  7 седмог + 8 осмог разреда) из 9 основних школа са по једним кандидатом из сваког узраста. Комисија у саставу професора српског језика и књижевности – Ана Чакаревић, Небојша Јовановић и Јована Мијаиловић, саслушала је све кандидате и изабрала по једног ученика који је био најбољи у свом узрасту.

V разред

1. НАДА РИСТИЋ, ОШ “Милан Илић Чича”, Аранђеловац

2. КАТАРИНА АНЂЕЛКОВИЋ, ОШ “Први српски устанак”, Орашац

3. ЛЕНА САВИЋ, ОШ “Светолик Ранковић”, Аранђеловац

3. ЗАРА МИРИЋ, ОШ “Илија Гарашанин”, Аранђеловац

VI разред

1. НИКОЛИНА ТАНАСКОВИЋ, ОШ “Илија Гарашанин”, Аранђеловац

2. ЛАРА ПАВЛОВИЋ, ОШ “Светолик Ранковић”, Аранђеловац

3. УРОШ САВИЋ, ОШ “Милош Обреновић”, Аранђеловац

3.   ТЕА КОНЏУЛОВИЋ, ОШ “Милан Илић Чича”, Аранђеловац

 VII разред

1. КАЛИНА МИТРОВИЋ, ОШ “Милан Илић Чича”, Аранђеловац

2. КСЕНИЈА МАКСИМОВИЋ, ОШ “Први српски устанак”, Орашац

3. БОРИС ЋАЛАСАН, ОШ “Светолик Ранковић”, Аранђеловац

VIII разред

1. АЛЕКСАНДРА СТАРЧЕВИЋ, ОШ “Први српски устанак”, Орашац

2. САРА ТОМИЋ, ОШ “Милош Обреновић”, Аранђеловац

3. МИНА СИМЕУНОВИЋ, ОШ “Веља Герасимовић”, Венчани

3.   ТИЈАНА МИТРОВИЋ, ОШ “Светолик Ранковић”, Аранђеловац

 Првопласирани ученици награђени су књигом и захвалницом, а остали захвалницом.

         На овогодишњем Општинском такмичењу у изражајном читању, током два дана, учествовало је 55 ученика из 9 основних школа.