Национална идеја Срба Војводине и присаједињење Краљевини Србији

Сарадња Архива Војводине са библиотекама централне Шумадије

***

Поклон књиге, трибина и представљање монографије о националној идеји Срба у Војводини и присаједињење Краљевини СХС, обележили су сарадњу аранђеловачке и тополске библиотеке са Архивом Војводине

После Јужне Србије, Архив Војводине се представио и у Шумадији. У сарадњи са најстаријом аранђеловачком културном установом, Народном библиотеком „Свети Сава“, организована је трибина под називом „Национална идеја Срба Војводине и присаједињење Краљевини Србији 1918. године”. Овом приликом, представљена је и књига „Од присаједињења до прекрајања, Војводина у Краљевини СХС/Југославији 1918–1941“ аутора и предавача др Саше Марковића. Монографија је штампана у издању Архива Војводине и подсећа на вековну борбу српског народа да живи у заједничкој држави.
-Желео сам да о овој теми причамо и у централној Шумадији где је створена модерна српска држава. Повод за трибину је књига која је резултат мојих вишедеценијских истраживања српске националне идеје на простору Војводине и њених преплитања са идејама Срба из матичне државе. Она представља својеврстан ударац многим идеолошким и политикантским конструктима који постоје и у модерним временима. Указује и на догађаје из 1868. године – чувену мајску скупштину у Сремским Карловцима када је основано Српско војводство и када је почела афирмација српства, преко Велике народне скупштине, 11. новембра 1918. године у Новом Саду и присаједињења Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, па све до почетка Другог светског рата, истакао је Саша Марковић, историчар и аутор монографије. Предмет његовог истраживачког интересовања су рефлексије европских културних, друштвених и образовно-васпитних идеја код Срба у 19. и 20. веку, као и утицај друштвене мисли на стварање националног, политичког и ширег културног идентитета
На трибини је било речи и о положају српског живља у тим тешким временима, када је њихов идентитет био препознаван само током ратова, док је у миру бивао заборављен, затим о сукобу интереса различитих држава које су опстајале на простору Војводине и у окружењу и биле стална претња тежњама српског народа. Марковић је поред победа, подсетио и на заблуде, грешке и разочарења на том путу и појаснио корице монографије на којој је с разлогом налази монументални споменик симболу међуратне Југославије, Краљу Александру Карађорђевићу, дело вајара Антуна Аугустинчића. Ово дело постаљено у Сомбору 1940. године, срушила је мађарска војска већ наредне године, али за које данас постоји иницијатива да се обнови.
Циљ сарадње Архива Војводине са библиотекама у Шумадији јесте боље представљање националних идеја Срба из Војводине Србима из централне Шумадије, а потекла је на иницијативу Небојше Кузмановића, директора војвођанског Архива. Трибина је одржана и суседној Тополи у Народној библиотеци „Радоје Домановић“. Обе библиотеке добиле су на поклон издања Архива Војводине.
Проф. др Саша Марковић je редовни професор из области историјских наука на Катедри за друштвене науке Педагошког факултета у Сомбору на којем је изабран за декана, а ову дужност преузиума од 1. октобра 2021. године. Аутор је више научних монографија и више десетина научних радова које је објавио у земљи и у иностранству.

Весна Проковић